Jaworzyna górom się kłania...

Jerzy Reiser

Jerzy Reiser - poeta, artysta z nurtu "krainy łagodności", twórca wielu piosenek z tego gatunku.

Jerzy Reiser urodził się 03 marca 1952 r. w Krakowie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego, a następnie studia na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Budownictwa Lądowego. Po zakończeniu studiów zawodowo zajmował się problematyką planowania przestrzennego, budownictwem drogowym, inżynierią ruchu.

Pasjonował się muzyką i turystyką.

W 1974 roku związał się z grupą śpiewających turystów - studentów Wydziału Budownictwa Lądowego PK. Grupa ta przybrała trochę przekorną nazwę "Zespół Browar Żywiec" i pod taką nazwą zaczęła pojawiać się na różnego rodzaju imprezach turystyczno-muzycznych. Jurek zaczął pisać piosenki dla tej grupy, sam również je wykonywał śpiewając i grając na gitarze, został liderem grupy. Wtedy to, w drugiej połowie lat 70-tych, powstały najbardziej znane i do dzisiaj śpiewane utwory Jurka, takie jak : "Jaworzyna", "Sierpniowy deszcz", "Wróżby wiosenne", "Niespokojne morze", "Nie chodź tam", "Wieczór", "Wielki Wóz", "Panna kminkowa".

W wierszach, w piosenkach Jerzego Reisera można znaleźć nie tylko słowa sławiące piękno gór, lasów, szlaków, ale również nastrojowe, liryczne opowieści o codziennych ludzkich kłopotach i radościach, o wartościach uniwersalnych zawsze ważnych, o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności, o przemijaniu, o nadziei.

Utwory Jerzego Reisera zdobywały w latach 70-tych liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach piosenki turystycznej oraz studenckiej.

Muzyczna pasja Jurka nie ograniczała się tylko do piosenki turystycznej. Jurek był również gitarzysta i wokalistą zespołu "The Noon" grającego standardy z lat 60-tych, 70-tych, był również wieloletnim członkiem słynnego krakowskiego Chóru Mariańskiego.

Jerzy Reiser odszedł na ostatnią wędrówkę, wędrówkę po Niebiańskich Szlakach 2-go lipca 2007 r., pokonany przez nieuleczalną chorobę.